Svatomartinské? Mladé?

Pro začátek: každé víno je v určité fázi výroby vínem mladým. Každé Svatomartinské je mladé víno. Ale ne každé mladé víno je Svatomartinské 🙂

Pod pojmem „Svatomartinské“ se skrývá mladé víno, které zároveň splňuje požadavky definované Vinařským fondem jakožto majitelem registrované ochranné známky „Svatomartinské“. Pokud chce vinař tuto známku použít, uzavírá s Vinařským fondem licenční smlouvu, jeho víno musí projít přes hodnocení odborné komise a na oplátku se mu od Vinařského fondu dostane poměrně rozsáhlé marketingové podpory.

Podle pravidel může být Svatomartinské víno pouze z vybraných odrůd. Jedná se o rané odrůdy, u kterých se dá předpokládat, že mladé víno z nich bude na sv. Martina opravdu pitelné.
Jedná se o tyto odrůdy:
pro bílá vína: Müller Thurgau, Muškát moravský a Veltlínské červené rané
pro růžová vína: Svatovavřinecké, Zweigeltrebe, Modrý portugal
a pro červená vína: Svatovavřinecké a Modrý portugal.

Neopomenutelnou podmínkou je původ hroznů, které musí pocházet z ČR a na území ČR musí být i zpracovány na víno.

O známku Svatomartinská se mohou ucházet pouze vína suchá. Logickým argumentem pro toto omezení je, že vína se zbytkovým cukrem je třeba lépe stabilizovat a to vyžaduje čas, který Svatomartinská vína nedostanou.

Dále z licenční smlouvy vyplývá, že Svatomartinské lze otevírat a prodávat až 11.11. v 11:11. Pokud toto vinař nedodrží, vystavuje se riziku pokuty.

„Svatomartinské“ se stalo za poměrně krátkou dobu své existence (poprvé byla použita v roce 2005) velmi známou a úspěšnou ochrannou známkou. Na svatého Martina se ale můžete setkat i s mladými víny, která nebudou označena jako Svatomartinská. Neznamená to, že se jedná o vína nekvalitní (jak by se občas z kampaně Vinařského fondu dalo vyvodit 🙁 ). Je mnoho důvodů proč vinař prodává víno mladé, ale ne jako Svatomartinské.

1) Hodnocení odborné komise probíhá několik týdnů před 11. listopadem a víno jakožto produkt silně ovlivněný přírodou nemusí být ještě připraveno. Ale stačí dva, tři týdny a víno bude naprosto v pořádku a pitelné.

2) Některé interspecifické, rezistentní odrůdy jsou také rané, dobře vyzrávají, mladé víno z nich může být ve sklepě, ale jako Svatomartinské z těchto odrůd být uznáno nemůže.

3) Samotné posouzení vína stojí vinaře peníze a 36 lahví vína každého uznaného vzorku.

4) Někteří vinaři prodávají nejprve vína jako mladá a pokud jim jsou uznána, tak od 11. listopadu prodávají dále vína jako Svatomartinská 😉

Pokud si tedy chcete v listopadu vychutnat mladé víno, doporučuji vám sáhnout po osvědčeném vinaři, ať už s ochrannou známkou Svatomartinské či bez ní.

-pav-

2 komentáře u „Svatomartinské? Mladé?

    1. No, licenční smlouvu s Vinařským fondem uzavírá vinař do října následujícího roku, takže teoreticky by se podle mne celou dobu to víno dalo prodávat. Ale samozřejmě mladé víno by se mělo vypít výrazně dříve, ideálně do Vánoc, max. do jara 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ukažte nám svoji lidskou tvář :) *