Archiv pro měsíc: Leden 2017

Když se řekne „terroir“

Pojem terroir začali používat benediktinští a cisterciáčtí mniši, kteří zhruba již v 11. století studovali vliv půdy na víno v Burgundsku a Německu.

2014-11-07 10.54.55Nejčastěji se setkáme s charakteristikou zahrnující geologické podloží a půdu, polohu vinice, její mikroklima, přítomnou mikroflóru, odrůdu a člověka. Nicméně vliv pěstované odrůdy a lidského faktoru je některými odborníky zpochybňován a žádná oficiální definice terroir tak vlastně neexistuje.

Terroir znamená autentičnost vín, nenajdeme dvě vinice, které by přes veškerou podobnost polohy, plochy či složení půdy měly identický terroir. Ačkoli rozdíly v jejich poloze, ploše či složení půdy mohou být minimální, v charakteru vína se odrazí péče, které se révě dostalo od vinohradníka a vinaře. Dá se říct, že vyzdvihnutí terroir ve víně znamená transformaci jeho původu do jeho chuti. Pokračování textu Když se řekne „terroir“

BIO, ORGANICKÉ nebo BIODYNAMICKÉ….

aneb Jak se v tom vyznat?

Co znamená označení biodynamické na etiketě vína?

Jak se říká: Víno se dělá ve vinici”, tak se na to pojďme podívat.

Velmi rozšířený přístup k pěstování révy je Integrovaná produkce (Lutte raisonée), kde se klade důraz na snížení použití chemikálií a zvýšení biodiverzity ve vinohradu, například osetím bobovitými rostlinami v meziřadí apod., což je cestou k přírodní ochraně vinic. Cílem integrované produkce je zajištění trvale udržitelného rozvoje ekosystémů, ať již přímo či nepřímo integrovaným zemědělstvím ovlivňovaných. (V ČR legislativně ošetřeno směrnicí.)

Pokračování textu BIO, ORGANICKÉ nebo BIODYNAMICKÉ….

Obsahuje siřičitany!

Dnes se podíváme, co se skrývá za stručným varováním na etiketě každého vína „obsahuje siřičitany“ případně „obsahuje SO2„.

Síra, resp. siřičitany, se ve vinařství používá od nepaměti a to z několika důvodů.
Především chrání víno proti činnosti nežádoucích mikroorganismů, dále pomáhá „zneškodnit“ produkty oxidace (většinou se používá pojem antioxidant) a v neposlední řadě inhibuje (potlačuje) funkce některých enzymů (např. enzymatické hnědnutí moštu). Pokračování textu Obsahuje siřičitany!

Oranžové víno

Přestože se pojem „oranžové víno“ může zdát fenoménem několika posledních let, jedná se vlastně o nejstarší způsob výroby vína odpradávna používaný v kolébce vinařství, Gruzii. Své popularizaci v Evropě během 90. let vděčí Stanko Radikonovi a Josko Gravnerovi, kteří pro svá vína hledali co nejpřirozenější způsob vinifikace umocňující jejich potenciál. A inspiraci našli právě v Gruzii a procesu výroby vína ve speciálních amforách (kvevri), při kterém mají hrozny delší kontakt se slupkami. Pokračování textu Oranžové víno