Gruzie – otisky v duši

Týden od 27. října do 3. listopadu 2018 jsme strávili v Gruzii, především kvůli oranžovému (Gruzínci říkají jantarovému) vínu vyráběnému v tradičních nádobách kvevri technologií starou několik tisíc let.

Doma nejsme ještě ani týden a dojmy jsou stále silné a ne příliš srovnané, proto tento první spisek o Gruzii bude spíše seznamem těch nejsilnějších dojmů než uceleným cestopisem s praktickými cestovatelskými tipy, precizními popisy ochutnaných vín a kilometráží naší cesty 🙂

Nejsilnější dojem z celé cesty je, že se chceme všichni do Gruzie vrátit, že jsme Gruzii pouze lehce „ochutnali“ a že je stále co objevovat a prožít.

A co dál??

  • pít na mír není prázdný přípitek, pro nás je válka moc, moc dávno, pro ně je to opakující se zkušenost 🙁
  • když jsou namalované na silnici dva pruhy, v klidu se dá jet ve třech, někdy i ve čtyřech pruzích… Viděli jsme sice dvě větší nehody, ale jinak to vypadalo bezpečně a všichni jsou v pohodě. O stylu jízdy vypovídá jen velké množství aut bez nárazníků 😀
  • ohromné množství toulavých psů… se značkou na uchu… psi v klidu leží na různých více méně podivných místech, vypadají velmi zdravě, čistě, jsou klidní, nežebrají, neperou se…
  • každý klášter/kostel lze navštívit, ženy by měly mít něco na hlavě (šátek, klobouk, i kapucu lze) a ideálně i sukni, obojí lze půjčit u vchodu do objektu. Víra je zde velmi živá.
     
  • skvělá kuchyně s množstvím zeleniny, čerstvých bylinek, fermentované zeleniny, ořechů, sýra a masa. Jako jediný zástupce těstovin jsou chinkali, plněné „měšce“ z nudlového těsta. Jako příloha se jí lavaš, pšeničný chléb pečený ve speciální peci. K pití je často „kompot“ (zkrátka se uvaří sezonní ovoce a šáva z něj se pije místo limonády), mají skvělá vína a pivo (to teda vím jen z vyprávění 😀 )
  • Gruzie je zemí velkých kontrastů – sto metrů od luxusního prezidentského paláce a dvěstě od katedrály obklopené rozlehlým udržovaným parkem je dům, ve kerém se sice bydlí, ale vypadá, že každou chvilku spadne.
  • protože Gruzínci chodí do restaurací rádi a často a chodí tam ve větších skupinách ať už přátel či s rodinou, dbá se na to, aby se skupiny v restauraci nerušily. Pokud to tedy prostor dovoluje, restaurace má několik oddělených altánů otevřených či uzavřených, nebo alespoň jakési kabiny a každá skupinka sedí ve své místnosti. A hodně se vaří na ohni 🙂
  • každý den je třeba začít čačou (pálenka z matolin = vínovice) 🙂 😉

Gaumardjos!!!

-pav-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ukažte nám svoji lidskou tvář :) *