9 tipů jak vybrat víno jako dárek

Příspěvky k tématu víno jako dárek jsou obvyklé spíše před Vánoci, mě k tomu dnešnímu inspirovala kolegyně v práci. Byla pozvána na zahradní party a nebyla si jistá dárkem, a tak s myšlenkou “vínem nic nezkazíš” vyrazila za mnou s prosbou o radu.

1. Nechte si čas na přípravu
Existuje bezpočet webových stránek a blogů, které vám mohou pomoct se v nabídce vína zorientovat. Přípravu určitě nepodceňte, obzvlášť pokud je obdarovaný milovníkem vína stojí za to s předstihem zjistit, kterou má oblíbenou odrůdu nebo region a jaká lahev by vhodně doplnila jeho sbírku lahví ve sklepě.

2. Nebojte se požádat o radu
Pokud máte možnost, volte nákup ve specializovaném obchodě – obsluha by vám měla být schopna poradit na základě pár informací o obdarovaném. Minimálně byste měli vědět, zda preferuje vína bílá nebo červená a zda má raději suchá nebo ta se zbytkovým cukrem.

3. Buďte osobní
Ukažte obdarovanému, že jste na něj při výběru dárku mysleli a dejte mu vědět, proč zvítězila právě daná lahev. Může to být připomínka jeho poslední dovolené (i malá návnada na tu příští) nebo odkaz na nějaký společný zážitek. Možná jste objevili zajímavou alternativu jeho preferované odrůdy – ať už je to jakkoli, podělte se s ním o váš záměr. dárek tak v možné záplavě anonymních lahví dostane daleko osobnější rozměr.

4. Nenechte se zlákat vínem “v akci”
Nenechte se zlákat nabídkou supermarketových vín “v akci”, ledaže by šlo o nějakou specialitu, kterou jste si předem vyhlédli a teď máte jen možnost ji pořídit výhodněji. Pokud se vyloženě nejedná o uvedení nového výrobku na trh, mívají tyto akce většinou za cíl podpořit prodej určitého artiklu s cílem uvolnit místo pro jiný. Navíc pokud je obdarovaný z okolí, patrně bude o akci vědět.

5. Nekupujte podle ceny ani vzhledu
Vhodná lahev nemusí mít ani nejoriginálnější etiketu (ledaže by obdarovaný byl excentrický umělec) ani být drahá. Pokud nechcete přinést osvědčenou klasiku, sáhněte po méně známé odrůdě nebo regionu. Významnou roli může naopak hrát původ a zpracování hroznů (například u preference lokálních odrůd, bio hroznů nebo vína pro vegany).

6. Pomozte si jídlem
Možná nevíte, co obdarovaný rád pije, ale co rád jí, případně vaří – zkuste se inspirovat a darovat mu víno, které se hodí k jeho oblíbenému jídlu. Vyhráno máte, pokud preferuje italskou kuchyni – ne nadarmo se říká, že fenomén “vína k jídlu” vynalezli právě Italové. Vděčnou volbou bývají také třeba dezertní nebo fortifikovaná vína – zde ale určitě před nákupem využijte rady odborníka. Víno můžete vhodným dezertem také rovnou doplnit (například italské Cantucci a Vin Santo)

7. Možná raději přece jen něco “tvrdšího”?
Pokud si nejste jisti, zda obdarovaný víno vůbec pije, zkuste raději popřemýšlet o kvalitním destilátu. Přestože i tady je nabídka pestrá, je daleko větší šance se trefit do nějaké “klasiky” nebo se inspirovat současným trendem. V mém okolí právě “jede” sada pro Aperol Spritz (Aperol, Prosecco, soda, pomeranč).

8. Pro váhavé…
Pokud se v záplavě značek a odrůd cítíte naprosto ztraceni, zkuste zvážit variantu doplňků k vínu – oblíbené bývají zátky na šumivé víno, chladicí obaly nebo vývrtka. Potěší jistě i odborná kniha nebo předplatné časopisu o vínu; vyšší level je pak dárek v podobě poukazu na ochutnávku nebo tematický kurz.

Jak řeším já
Pro „holčičí“ akce je mou sázkou na jistotu Prosecco – když hostitelku neznám, volím univerzální ovocnější variantu, v opačném případě některý ze speciálních kousků (jako třeba nefiltrované col fondo nebo minerální lehce slanou variantu). Jinak z bílých vín nejčastěji volím rakouské Veltlínské zelené nebo Ryzlink vlašský z Moravy. V červených vínech patří k mým favoritům Frankovka z rakouského Burgenlandu nebo jihomoravských Kounic, ráda také sáhnu po Rulandském modrém z Čech.

-luc-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ukažte nám svoji lidskou tvář :) *