Každý třetí čtvrtek v listopadu je již tradičně zasvěcen ochutnávání mladého červeného vína z Francie – tzv. Beaujolais Nouveau (čti: božolé nuvo). U zrodu této tradice stála nedočkavost okusit víno z poslední úrody a lokálním svěžím mladým mokem býval zapíjen definitivní konec vinobraní. Formálnější dnešní podobu dal zvyku v roce 1967 vinař Georges Duboeuf.
Oblast Beaujolais najdeme v Burugundsku, kde se jeho pěstováním a výrobou oficiálně zabývá přes 4000 vinařství.
Beaujolais Nouveau se vyrábí z modré odrůdy Gamay, přičemž hrozny se sbírají ručně a procházejí tzv. karbonickou macerací (kvašení celých, neporušených nebo částečně pomačkaných modrých hroznů v atmosféře oxidu uhličitého). Takto vzniká svěží víno světlejší barvy, které je bohaté na ovocné tóny. Je líbivé a nekomplikované, pro vinné snoby poměrně neatraktivní. Víno je předurčeno k brzké konzumaci a nehodí se k dalšímu skladování. O to víc si jej ale užijete ve společnosti přátel na podzimním trhu nebo v oblíbené vinotéce třeba v kombinaci s kachní paštikou.
Nelze si samozřejmě nevšimnout jisté paralely mezi francouzským svátkem Beaujolais Nouveau a v našich krajích rozšířeným zvykem koštu svatomartinských vín. Tyto vinařské svátky jsou marketingově velmi úspěšné, mezi spotřebiteli oblíbené a vyhledávané, odborníky naopak většinově zatracované. Obě události mají prostý a jasný cíl – oslavit úrodu a nové víno. Nenechme si proto kazit náladu dalekosáhlými úvahami a raději se vydejme ochutnávat a užít si jedinečné atmosféry se svátkem mladých vín spojené.
Santé/ na zdraví!
-luc-