Archiv pro měsíc: Září 2017

Fortifikovaná alias dolihovaná vína, jsou vína do kterých byl přidán před (mistela, francouzské Vins de Liqueurs), během (portské a francouzská VDN) nebo po (sherry) fermentaci alkohol. Podle legislativy EU dělíme však existují pouze kategorie dvě:

  1. Vína likérová obsahují minimálně 15 obj. % alkoholu. Dolihovávají se výhradně hroznovým destilátem.
  2. Víno aromatizované je nápoj z vína či přidaného hroznového moštu, které je aromatizované přírodními nebo syntetickými aromaty. Do aromatického vína se přidává alkohol pro zastavení fermentace.

Tyto kategorie u nás upravuje zákon o vinohradnictví a vinařství č. 321/2004 Sb.

Sherry

Dnes bych vám ráda představila sherry, neprávem opomíjená výborná vína. Sherry je skvělým společníkem pro všechny druhy pokrmů a všechny příležitosti (podobně jako šampaňské). Možná vás překvapí, že většina sherry není sladká, ale suchá. Někteří říkají, že se k sherry musí člověk postupně propít, podobně jako projíst k olivám.o

Sherry pochází ze španělské Andaluzie a může být vyráběno výhradně v oblasti tzv. sherry trojúhelníku, který se rozkládá mezi třemi městy Jerez de la Frontera, Sanlúcar de Barrameda a El Puerto de Santa María. Zvláštností této oblasti je specifická bílá půda „albariza“ s vysokým obsahem vápníku, kde se velmi daří hlavní odrůdě Palominu. Pro výrobu sherry jsou povoleny pouze tři bílé odrůdy – Palomino pro sherry suchá a Muškát Alexandrijský (Moscatel) a Pedro Ximenez pro sherry sladká. Pokračování textu Sherry

Jak sladké víno si kupuji?

Jak už víme, v bobulích révy vinné najdeme dva základní cukry, fruktózu a glukózu. Při kvašení se díky kvasinkám cukr přeměňuje na alkohol a vzniká navíc oxid uhličitý (jehož přítomnost jasně cítíte v burčáku, v hotovém vínu už byste ho najít neměli) a teplo (o nádobu s kvasícím moštem byste si krásně zahřáli ruce 🙂 ). Podle možností a potřeb vinaře, podle kvality hroznů a podle podmínek při výrobě může ve výsledném víně  zůstat různé množství cukru, případně žádný.

Podle toho, kolik cukru bylo při sklizni v hroznech (resp. moštu), může vinař označit svoje vína přívlastkem – kabinet, pozdní sběr, výběr z hroznů, výběr z bobulí. Toto označení na etiketě není povinné.

Povinným údajem oproti tomu je obsah cukru ve finálním víně. Tento obsah se nicméně neuvádí v gramech cukru na litr vína, ale pomocí pojmů suché, polosuché, polosladké a sladké. Pokračování textu Jak sladké víno si kupuji?

Chudák „Müllerka“

Začalo to v roce 1882 v německém Geisenheimu, odkud si profesor Hermann Müller během svého působení ve Výzkumném a šlechtitelském ústavu odvezl 150 semenáčků vinné révy, aby se jeden z nich po devíti letech šlechtění stal základem nové odrůdy – známé u nás pod jménem Müller Thurgau. Jedná se o nejstaršího novošlechtěnce révy vinné a jeho název vzniknul spojením profesorova příjmení a jeho rodného švýcarského kantonu Thurgau. Pokračování textu Chudák „Müllerka“

Schaffhauser Rieslingsuppe

Pro 4 osoby, čas přípravy 20-30 minut, vhodná jako předkrmRecept Rieslingsuppe

  • 100g cibule
  • 100g pórku
  • 1 brambora
  • 2dl drůbežího vývaru
  • 1 lžička másla
  • 2dl Müller Thurgau (v originál receptu je to místní Schaffhauser RieslingxSylvanter)
  • 3dl mléka
  • 2dl smetany

Cibuli a pórek jemně nasekáme a opečeme na másle, přidáme na malé kostičky nakrájenou bramboru. Zalijeme vývarem a vínem a vaříme na mírném plameni dokud nejsou brambory měkké. Polévku rozmixujeme do hladka a zjemníme mlékem a smetanou, případně dosolíme. Před podáváním můžeme vmíchat ještě trochu vína.

Zdroj: Verband Schaffhauser Landfrauen

8 tipů, co s nedopitou lahví vína

Asi už vám někdy doma zbyla nedopitá lahev vína a přemýšleli jste co s ní, dali jste jí do lednice a pak si nebyli další den jisti, zda je víno ještě v pořádku a pitelné.

Po otevření lahve přichází víno do kontaktu se vzduchem a začíná proces oxidace. Provzdušnění či dekantování může vínu zpočátku prospět a pomoci rozvinout jeho chuť, delší kontakt vína se vzduchem však víno ničí, oxiduje.

Podle magazínu Decanter vydrží vína otevřená s ohledem na jejich styl i několik dnů. Běžně 3-5 dnů, šumivá vína vydrží kratší dobu, 1-3 dny a dolihovaná vína vydrží i několik měsíců. Pokračování textu 8 tipů, co s nedopitou lahví vína