Archiv pro měsíc: Listopad 2017

Podzimní zprávy ze světa

Když už jsme v čase Beaujolais, zaujala mne jedna zpráva z tamního regionu. V říjnu dokončili v Beaujolais zajímavý experiment, kdy odkryli sudy s vínem ročníku 2015, které byly uloženy na 18 měsíců k vyzrávání pod zemí. Víno v nich bylo bez přístupu vzduchu, zahrabané hluboko pod horou Brouilly. Na experimentu se podílelo několik vinařství. Víno bylo po vyzvednutí na místě přechutnáno znalci a vzorky byly označeny za velkolepé. 🙂   Pokračování textu Podzimní zprávy ze světa

Co lze najít na dně lahve :)

Někdo říká, že ve víně je pravda a ukrývá se na dně 🙂 Nevím, zda lze najít ve víně pravdu, ale ukážu vám, co jsem našla na dně lahví, ke kterým jsem se v nedávné době dostala.

Hned na začátku ale uvedu na pravou míru pojem „na dně“. Vzhledem k tomu, že víno se povětšinou skladuje naležato, případné sedimenty v lahvi neuvidíte nutně na dně lahve, ale na její stěně, stejně jako to bylo u mého prvního vzorku, bílého Solarisu 2015.

Pokračování textu Co lze najít na dně lahve 🙂

Vybíráme víno jako dárek

… a jako dárek koupíme víno! Nadšení nad jednoduchostí nápadu ale většinou vyprchá ve chvíli, kdy stojíme v obchodě a bezradně hledáme v plných regálech odpověď, kterou lahev zvolit…

Pokud známe vinařské preference obdarovaného (třeba suchá bílá vína z Moravy), doporučuji se pohybovat v těchto mantinelech. Překvapit můžete darováváním méně známé odrůdy z dané oblasti nebo typické odrůdy z oblasti sousední. Zajímavým srovnáním může být například víno ze stejné odrůdy ze Slovenska. Pokračování textu Vybíráme víno jako dárek

Kvíz – Beaujolais Nouveau

Vítám vás u nového kvízu na oslavu letošního příjezdu Beaujolais Nouveau. A nezapomeňte, letos přijede již ve čtvrtek 16. listopadu!

O Beaujolais Nouveau je zde článek od Lucky.

Pro spuštění kvízu  Beaujolais Nouveau est arrivé! pokračujte prosím tlačítkem "Další".


Začátečníkův průvodce portským – pokračování

Až si příště budete užívat čokoládový dortík, zkuste k němu třeba portské …

Ruby portské dostalo své jméno podle hluboké rubínové barvy. Chutná ovocně po ostružinách a malinovém džemu. Charakterní ruby pak navíc po sladkém koření (hřebíček, skořice) a kakau. Ruby je vyrobeno ze směsi odrůd, ročníků a vinic a nezrálo déle než tři roky. Tawny má lehčí tělo a nižší barvu než ruby. Tato kategorie však zahrnuje celkem velké množství různých stylů. Tawny teoreticky získá svoji barvu delším vyzráváním v sudu než ruby.  Jeho barva se pak vyvíjí z hluboce rubínové přes cihlově červenou až do hluboce jantarové či tzv. tawny. S barvou tawny se vyvíjí i chuť, která se posouvá od ovocné ke karamelové, sušenému ovoci (rozinky, fíky nebo karamel) a skořici. Toto se ovšem týká především prémiových tawny, ostatní tawny získají svoji barvu použitím méně extraktivních odrůd nebo smícháním s bílým portským. Většina portského (ruby i tawny), se kterým se setkáváme v supermarketech, patří však do kategorie základní a je určena k přímé konzumaci bez nutnosti archivace a dekantace, tato portská se již dále nevyvíjí. Základní tawny jsou z velké většiny stejně stará vína, jako jsou ruby.

d_portske.jpg
Archiv autorky

Pokračování textu Začátečníkův průvodce portským – pokračování